www.xwmatinos.gr - Chat Room - FAQ - Search - Memberlist - Profile - Register Log in to check your private messages

Log in 

ΕΠΑΘΛΟ ΝΕΩΝ... View next topic
View previous topic
Post new topicReply to topic
Author Message
platis

PostPosted: Thu 24 Jan, 2013 1:58 Reply with quoteBack to top

ΠΡΟΣΧΕΔΙΟ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΥ ΕΠΑΘΛΟΥ ΧΩΜΑΤΟΣ ΝΕΩΝ.
Θέσπιση επάθλου νέου οδηγού στα πλαίσια του επάθλου χώματος Κεντρικής Ελλάδος.

1. Διαγωνιζόμενοι. Οδηγοί αγώνων κάτοχοι Ελληνικής αγωνιστικής άδειας που
    Α) Γεννήθηκαν μετά την 1/1/1983 και απέκτησαν αγωνιστική άδεια μετά την1/1/2011.
    Β) Απέκτησαν πρώτη φορά αγωνιστική άδεια μετά την 1/1/2013 ανεξαρτήτως ηλικίας και δεν έχουν ποτέ συμμετάσχει σε αγώνα αυτοκινήτου στην Ελλάδα ή το εξωτερικό.

Για τους συνοδηγούς δεν προβλέπεται περιορισμός ηλικίας και παλαιότητας αγωνιστικής άδειας. Σε αντίθεση με τον γενικό κανονισμό Ραλλύ δεν επιτρέπεται όμως να οδηγήσουν σε καμία ειδική διαδρομή των αγώνων του συγκεκριμένου επάθλου, επί ποινή αποκλεισμού από την βαθμολογία του επάθλου νέων.
Οι επιθυμούντες να συμμετάσχουν στον θεσμό θα πρέπει να το δηλώσουν μέχρι 15/5/2013 στους διαχειριστές του επάθλου και να το αναφέρουν στην δήλωση συμμετοχής τους σε κάθε αγώνα ξεχωριστά.

2. Αυτοκίνητα. Οι νέοι οδηγοί μπορούν να συμμετέχουν με οποιοδήποτε αυτοκίνητο σύμφωνο με τους κανονισμούς της ΕΠΑ-ΟΜΑΕ.
Επιτρέπεται η αλλαγή αυτοκινήτου και ομάδας-κλάσης από αγώνα σε αγώνα.

3. Βαθμολογία. Με το σύστημα πολυνίκους ανεξαρτήτως ομάδας- κλάσης. (0-1400, 0-1600, 0-2000, 0-άνω των 2000. Για να μετρήσει μία κλάση απαιτούνται 3 εκκινήσαντες.
Μετρούν και οι τρείς αγώνες του επάθλου χώματος κεντρικής Ελλάδος. (Μετέωρα, Λαμία, Μαύρο Ρόδο). Βαθμολογείται όποιος εκκινήσει τουλάχιστον στους 2 αγώνες.

4. Διαχειριστές: Διαχειριστές του επάθλου ορίζονται οι κ.κ. Βασιλογιάννης Κώστας (xwmatinos@xwmatinos.gr) και Χρήστος Πλατής (x-platis@otenet.gr). Καθήκοντα τους η τήρηση του παρόντος κανονισμού, η επισήμανση προς τους αγωνοδίκες τυχουσών παραβάσεων, η γνωστοποίηση προς τους οργανωτές και την ΕΘΕΑ της κατάταξης και της βαθμολογίας, η εκπαίδευση των συμμετεχόντων και η προβολή του θεσμού.

5. ΕΠΑΘΛΑ. Στον πρώτο οδηγό Γενικής Κατάταξης Νέων κάθε αγώνα, απονέμεται κύπελλο.
Στον ΝΙΚΗΤΗ του επάθλου με την βαθμολογία ΠΟΛΥΝΙΚΟΥΣ, απονέμεται στο τέλος του χρόνου Κύπελλο.
Η διάθεση χρηματικών ή άλλων βραβείων ή χορηγιών που ενδεχομένως προκύψουν ανατίθεται στους διαχειριστές και θα γίνει με δική τους ευθύνη.

ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΕΙΣ ΕΚΤΟΣ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΥ.

Α) ΕΠΑΘΛΑ. Τα έπαθλα τα μέχρι στιγμής διαθέσιμα είναι:
    1. 3000 Ευρώ, προσφορά 6 ατόμων των οποίων τα ονόματα έχουν ανακοινωθεί, με σημαντική πιθανότητα να αυξηθούν. Θα διατεθούν στο τέλος του χρόνου και θα λάβουν: 50% του συνολικού ποσού ο νικητής του επάθλου, 30% ο δεύτερος και 20% ο τρίτος.

2. O νικητής του επάθλου και η πρώτη γυναίκα οδηγός, θα παρακολουθήσουν δωρεάν ατομικό ημερήσιο σεμινάριο αγωνιστικής οδήγησης. Προσφορά της Παραλληλοδρόμιο Rallyschool.

Χορηγός επικοινωνίας του επάθλου νέων θα είναι ο Κώστας Βασιλογιάννης ιδιοκτήτης του ιστότοπου Rally Addicted www.xwmatinos.gr ο οποίος σε ειδική ενότητα θα καλύπτει ειδησεογραφικά και φωτογραφικά την δραστηριότητα των συμμετεχόντων στον θεσμό. Ο συγκεκριμένος ιστότοπος θα είναι και ο δίαυλος επικοινωνίας μεταξύ αγωνιζομένων, διαχειριστών και φιλάθλων.

Καταβάλλεται προσπάθεια να βρεθεί χορηγός για το έπαθλο, επΆ ωφελεία ΟΛΩΝ όσων πρόκειται να συμμετάσχουν.
Η λέσχη Μετεώρων προσέφερε ήδη έκπτωση 50% στο παράβολο συμμετοχής του 1ου αγώνα του επάθλου στους νέους αγωνιζόμενους.

Β) ΔΗΛΩΣΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ. Ζητάμε έγκαιρη εκδήλωση ενδιαφέροντος και τελικά δήλωση συμμετοχής στον θεσμό μέχρι το αργότερο 15 Μαίου (μακάρι και νωρίτερα) ώστε να υπάρξει καλύτερη προετοιμασία και δυνατότητα να αναζητηθεί χορηγία και να γίνει σωστός καταμερισμός της.

Γ) ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ-ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ. Κάθε αναγκαία πληροφορία σχετικά με τον κανονισμό, την διεξαγωγή και την βαθμολόγηση θα παρασχεθεί μετά την έγκριση του κανονισμού από την ΕΘΕΑ και την εκδήλωση ενδιαφέροντος από τους νέους οδηγούς, σε συνάντηση που θα ορισθεί εν καιρώ.
Την παραμονή του 1ου αγώνα (Μετέωρα) θα είμαστε επί τόπου στην διάθεση των νέων οδηγών για κάθε βοήθεια σε σχέση με κανονισμούς και θέματα ή τεχνική αναγνωρίσεων και αγώνα.

ΠΡΟΣΟΧΗ!
Το παραπάνω Είναι προσχέδιο κανονισμού που θα υποβληθεί την ερχόμενη Τρίτη στην επιτροπή Ραλλύ της ΕΘΕΑ και προσπάθεια ενημέρωσης. Δεκτή η έκφραση γνώμης…
View user's profileSend private messageSend e-mail
xwmatinos

PostPosted: Thu 24 Jan, 2013 10:10 Reply with quoteBack to top

platis wrote:
3. Βαθμολογία. Με το σύστημα πολυνίκους ανεξαρτήτως ομάδας- κλάσης. (0-1400, 0-1600, 0-2000, 0-άνω των 2000. Για να μετρήσει μία κλάση απαιτούνται 3 εκκινήσαντες.
Μετρούν και οι τρείς αγώνες του επάθλου χώματος κεντρικής Ελλάδος. (Μετέωρα, Λαμία, Μαύρο Ρόδο). Βαθμολογείται όποιος εκκινήσει τουλάχιστον στους 2 αγώνες.

Μια διευκρίνηση μεχρι να φτιαχτουν οι "διατυπώσεις".
Για να μετρήσει το επαθλο, θα πρεπει να έχουμε κατελάχιστο τρεις εκκινήσαντες σε κάθε ένα από τους τρεις αγώνες του επάθλου.

PostPosted: Thu 24 Jan, 2013 11:02 Reply with quoteBack to top

Βιαζεσαι βρε! Το συγκεκριμενο πολυνικους βγαινει. Ειναι απο 0 έως... Αρα κατ ελαχιστο τρεις συμμετοχες, κατ ελαχιστο 2 αγωνες. Μην το κανετε δυσκολο, πρωτη φορα ειναι, δεν ειμαστε στην Ιταλια για να γεμιζουν οι κλασεις.
Κώστα, απο την ωρα που θα επισημοποιηθει, θα πρεπει να ετοιμασεις ειδικη ενοτητα προβολης και ενημερωσης. Θα σταματησω την δημοσιευση απ οπου αλλού γιατι θα μπλεξουμε.
platis

PostPosted: Mon 28 Jan, 2013 13:17 Reply with quoteBack to top

Εχω κανει ενα σοβαρο ΛΑΘΟΣ και θα ηθελα να το διορθωσω, ζητωντας συγγνωμη.
Παρεξηγησα την κληση μου στην επιτροπη ραλλυ και θεωρησα οτι η ΕΘΕΑ ενεκρινε το επαθλο, ενω η εκφραση του ανθρωπου που με καλεσε ηταν "η ΕΘΕΑ το βλεπει θετικα, ελα στην επιτροπη να το συζητησουμε".

Αυριο λοιπον στις 4.00 θα παω στην επιτροπη, θα το συζητησουμε, κι η διαμορφωμενη προταση θα παει για εγκριση στην ΕΘΕΑ.
Αυτα για να ειμαι ακριβης, ισως να παρασυρθηκα απο τον ενθουσιασμο μου, ισως να μην καταλαβαινω τα πολυ γραφειοκρατικα, οταν η ουσια τα προσπερνα.
Συγγνωμη λοιπον σε οποιον αισθανθηκε οτι προσπεραστηκε, ΕΓΩ ΦΤΑΙΩ!
platis

PostPosted: Tue 29 Jan, 2013 20:32 Reply with quoteBack to top

Η εισήγηση στην επιτροπή Ραλλυ εγινε. Ακολούθησε διεξοδική συζήτηση. Θα περιμένουμε τη σχετική απόφαση της ΕΘΕΑ...
xwmatinos

PostPosted: Sun 03 Feb, 2013 18:35 Reply with quoteBack to top

platis wrote:
Θα περιμένουμε τη σχετική απόφαση της ΕΘΕΑ...

Πολύ σύντομα και τα επίσημα.
Εγινε αποδοχή της πρότασης, θα αναμενουμε για την επίσημη ανακοίνωση.
Ευγε στον πρωτεργάτη...

PostPosted: Mon 04 Feb, 2013 19:37 Reply with quoteBack to top

Κωστή ευχαριστω για το μπανερακι. Τυπωσα σημερα ενα φυλλο βασικής ενημερωσης και ζητησα από την ΕΘΕΑ αν ειναι δυνατον να το μοιραζει σ οποιον βγαζει λισανς και πληρει τις προυποθεσεις. Σ αυτο αναφερεται οτι διαυλος επικοινωνιας ειναι τουτο εδω το site.
Δεν πρεπει να χασουμε χρονο, θα περιμενουμε ομως την επισημη ανακοινωση της ΕΘΕΑ. Μετα θ αρχισουμε δουλεια.
xwmatinos

PostPosted: Mon 04 Feb, 2013 19:54 Reply with quoteBack to top

platis wrote:
Κωστή ευχαριστω για το μπανερακι.

Τι, τι ευχαριστείς. Δε θα πληρωσεις?
Καλααααααα, καλααααααα λεμε.

Ε, κ εγω με την σειρα μου... Αντρεα HUNTER, σε ευχαριστω για τη βοηθεια στο μπανεράκι.
Αυτο που ειχα φτιάξει ηταν χαλια.

PostPosted: Mon 04 Feb, 2013 20:26 Reply with quoteBack to top

Δηλαδη,ούτε εσυ θα πληρωσεις ε;;;;

Razz Razz Razz

PostPosted: Mon 04 Feb, 2013 21:42 Reply with quoteBack to top

HUNTER wrote:
Δηλαδη,ούτε εσυ θα πληρωσεις ε;;;;

Μα τι λες τωρα. Τι να πάρεις. Μπανερακι για επαθλο χωματος σου ζητησα, μπανερακι για επαθλο λάσπης εφτιαξες. Θες να πληρωθεις κ ολας? xserathika

Λοιπον, αντε, αργουν τα ¨επίσημα¨?

PostPosted: Mon 04 Feb, 2013 22:22 Reply with quoteBack to top

Που να ξερω ρε Κωτσο? Ελπιζω πως οχι.

Αυτο που ξερω και μπορω να πω, ειναι οτι μου ζητηθηκε μετ επιτασεως (και πολυ σωστα) η διασφαλιση των χρηματων που θα δοθουν σαν επαθλο στους αγωνιζομενους. Η ΕΘΕΑ δεν θέλει να εχει καμια αναμειξη με χρηματικα επαθλα (και παλι πολυ σωστα), οποτε ο κληρος πεφτει σ εμας (ή εμενα Sad ) Αποφασισα λοιπον να ανοιχτει ενας λογαριασμος ταμιευτηριου, οπου θα καταθετει ο καθενας τον οβολό του, με πρωτους τους 5 καλους ανθρωπους που προσφερθηκαν να ενισχυσουν.

Για να μην εχουμε παρατραγουδα, καθε μηνα θα φωτογραφιζουμε το βιβλιαριο με ημερομηνια και θα δημοσιευουμε τη φωτογραφια, ετσι ωστε ολοι να βλεπουν το ποσό και την...ακινησια του. Και μ αυτον τον τροπο δεν θα εχουμε μπλεξιματα με εφοριες και τους προσωπικους μας λογαριασμους.

Ετσι, αμεσως μετα την επισημη δημοσιευση του κανονισμου θα ζητησω την καταβολη των ποσών.
Αυτα προς το παρον.
platis

PostPosted: Fri 08 Feb, 2013 15:45 Reply with quoteBack to top

Σαν απαντηση σε φημεs που μου μεταφερθηκαν και συμφωνα με τισ οποιεs " ο Πλατηs πεταξε την φωτοβολιδα κι εξαφανιστηκε", Αισθανομαι αναγκαιο να διαβεβαιωσω
οτι δεν εχω εγκαταλειψει το θεμα και συνεχιζω να εργαζομαι γι αυτο. Το οτι ακομη δεν εχει ανακοινωθει επισημα κατι σχετικο δεν ειναι ευθυνη δικη μου.
xwmatinos

PostPosted: Fri 08 Feb, 2013 16:09 Reply with quoteBack to top

Συγνωμη, τι ηταν αυτο τωρα? Τι ασχολεισε δηλαδη. Με καθε σχολιο δεξια κ αριστερα θα πεφτει απολογία? Χρηστο, σε παρακαλώ πολύ. Σε οποιον αρεσει σε τελική. Εγινε μια εργασία, εγινε προταση, εγινε αποδοχή, αναμενουμε την ανακοίνωση κ το εχουμε πει αυτό. Αν αργησουν να το ανακοινωσουν δεν φερουμε καμια ευθυνη και μη ξεχναμε πως ο πρωτος αγωνας δεν ειναι αυριο αλλά ειναι οταν ειναι, δεν θυμαμαι πότε ειναι. Δεν δικαιολογω την καθυστερηση της ανακοίνωσης, επρεπε να ειχε γινει ηδη γιατι υπάρχουν και "ετοιμασίες"
Αλλά οχι και να απολογείσαι.... Φθανει πια με τον καθε ανωριμο.

PostPosted: Fri 08 Feb, 2013 18:37 Reply with quoteBack to top

Να είσαι σίγουρος ότι στο μέλλον ο γιατρός θα "ακούσει" ΚΑΙ ότι τα 'κονόμησε...

Πουτ@ν@ χώρα, ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΕΙΣ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ!
View user's profileSend private message
GF

PostPosted: Fri 08 Feb, 2013 18:39 Reply with quoteBack to top

pienaf wrote:
Να είσαι σίγουρος ότι στο μέλλον ο γιατρός θα "ακούσει" ΚΑΙ ότι τα 'κονόμησε...

Πουτ@ν@ χώρα, ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΕΙΣ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ!

+1
View user's profileSend private message
Post new topicReply to topic

View next topic
View previous topic
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum

Jump to: